Mitsubishi Fuso 4x4 problem with the brakes

Bartosz Michał

New member
Problem Mitsubishi Fuso 4x4 z hamulcami pulsującymi po naciśnięciu pedału hamulca. Wymieniłem już wszystko co może powodować pulsowanie pedału hamulca. Samochód produkowany jest w 2014 roku i ma przebieg 24 tys. km, jest praktycznie nowy. Założyłem pojedyncze koła 37" (felgi kupiłem w Austaralii). Mechanicy zdiagnozowali, że wjechałem do wody i bębny się pogięły. Sprawdziłem bębny na tokarce, miały chropowatość około 2mm. !!!! Wymienione płyn hamulcowy wyregulowałem praktycznie wszystko co mogłem zrobione przez mojego mechanika i bezskutecznie.W salonie Mercedesa powiedzieli, że to efekt większych felg z fabryki.Nie chce mi się wierzyć ?
Czy ktoś miał taki problem. Proszę pomóż
 

Czechsix

Watching you from a ridge
Drums could be the cause, true. Could also be wheels that are hub centric instead of stud centric. Could be wrong lug nuts. Could be tire issues. Could be poorly adjusted brake shoes. I can't see the wheels being an issue as long as they're good wheels, but then again I've seen lots of bad, poorly constructed wheels out there also. 2mm runout isn't good.
 

Bartosz Michał

New member
Drums could be the cause, true. Could also be wheels that are hub centric instead of stud centric. Could be wrong lug nuts. Could be tire issues. Could be poorly adjusted brake shoes. I can't see the wheels being an issue as long as they're good wheels, but then again I've seen lots of bad, poorly constructed wheels out there also. 2mm runout isn't good.
Thanks for the answer. The wheels are fine. I also changed to wheels from another car. The problem is there all the time.
 

Czechsix

Watching you from a ridge
Hmmm. Does the problem stay the same when stopping from all speeds? Same when loaded or unloaded?

The reason I ask is I've seen more than a few of the FUSO trucks have heavy shudder under braking. Some of those were drum related, but others were suspension related.
 

Howard70

Adventurer
Hello Bartoz:

Sorry to hear of your brake shudder. I and several colleagues have experienced this on Canter FGs between 2012 and 2018. In many of those cases the problem was related to a combination of rims not being perfectly centered on the hubs when mounted, and/or inappropriately torqued lug nuts. Lug nuts should be carefully torqued to 350 - 400 ft / pounds in a star pattern. Once I'm satisfied I have the rim centered and all lug nuts finger tight, I continue tightening in a star pattern with a wrench at about a quarter turn each. Once they get hard to turn with an unassisted wrench I go to an extended handle for about 1/8 turn (still in the star pattern) and then to the torque wrench - again 1/8 turn each in star pattern. I'm sure this is excessive behavior on my part, but it works, so I'll stick with it. The hypothesis is that uneven, under or over torquing the nuts slightly distorts the hub which slightly distorts the brake drum which leads to the shudder.

Good Luck!

Howard
 

Aussie Iron

Explorer
Translated on the Net.

Mitsubishi Fuso 4x4 problem with throbbing brakes when you press the brake pedal.I have already replaced everything that can cause the brake pedal to flash.The car is produced in 2014 and has a mileage of 24 thousand.km, is practically new. I put on 37" single wheels (wheels I bought in Austaralii).The mechanics diagnosed me as i drove into the water and the drums bent.I checked the drums on the lathe, they had a roughness of about 2mm.!!!! The replaced brake fluid adjusted virtually everything I could do by my mechanic and to no availed. In the Mercedes dealer's room, they said it was the result of larger wheels from the factory. I do not want to believe?Would anyone have such a problem. Please help


If the wheels were bought in Australia (Goanna Tracks [ Australian Adventure Vehicles ] or ATW) then they are the right wheels and the right fit and should have been provided with the right nuts.
The tyres on the other hand can have a fault in them and be causing your problems. But in saying that you have used other rims and tyres and the problem is still there.
This then gets us back to the drums and the hubs. With the drums replaced they should be good. You now need to track the hubs ( check for out of round or out of - well that the surface where the drum sits is even when rotated).
The brake linings themselves could be the problem. Hard spots in the linings will make them grab and release when you are braking. In bad cases you can see this as shiny spots on the linings.

Please keep us informed on your progress, as this helps everyone.
Dan.
 

yabanja

Explorer
I had a problem with my first set of tires. They were 37" BFG all terrains. One of them was 3/4" out of round. You could lift the truck and spin the wheel and see the wobble. Also confirmed that the wheel was perfectly round at the time. Sold those tires off and moved on to a different brand. I use balance beads to balance them. They work great.

Allan
 

Bartosz Michał

New member
Hmmm. Czy problem pozostaje taki sam przy zatrzymywaniu się ze wszystkich prędkości? To samo, gdy jest załadowany lub rozładowany?

Powodem, dla którego pytam, jest to, że widziałem więcej niż kilka ciężarówek FUSO podczas hamowania. Niektóre z nich były związane z bębnami, ale inne były związane z zawieszeniem.
[/ZACYTOWAĆ]
Problem jest przy wszystkich prędkościach. Nie ma znaczenia, czy przy wyższych czy niższych prędkościach.
 

Bartosz Michał

New member
Witaj Bartozie:

Przykro mi słyszeć o twoim drganiu hamulca. Ja i kilku kolegów doświadczyliśmy tego na Canter FG w latach 2012-2018. W wielu z tych przypadków problem był związany z kombinacją felg, które nie były idealnie wyśrodkowane na piastach po zamontowaniu i/lub nieodpowiednim dokręceniem nakrętek. Nakrętki kół należy ostrożnie dokręcić momentem 350 - 400 stóp / funt w gwiazdę. Gdy jestem zadowolony, że obręcz jest wyśrodkowana i wszystkie nakrętki są dokręcone palcami, kontynuuję dokręcanie w gwiazdę za pomocą klucza o około ćwierć obrotu każdy. Gdy już trudno je obracać kluczem bez pomocy, przechodzę do wyciągniętej rękojeści na około 1/8 obrotu (nadal w gwiaździstym układzie), a następnie do klucza dynamometrycznego - ponownie 1/8 obrotu w gwiaździstą strukturę. Jestem pewien, że to przesadne zachowanie z mojej strony, ale działa, więc będę się tego trzymać. Hipoteza jest taka, że nierówne,

Powodzenia!

Howarda
[/ZACYTOWAĆ]
Wszystko zostało zrobione poprawnie, jeśli chodzi o dokręcanie. Felgi są proste. Doświadczyliśmy nawet i kupiliśmy nowe bębny. Zakładamy samochód. Mechanik przejechał kilka kilometrów i zrobił kilka hamulców. Po 30 minutach problem powrócił. Po tym czasie ponownie zaczął pulsować podczas hamowania. Zdjęliśmy bębny, poszli do warsztatu, który je zmierzył i okazało się, że jedna ma pulsację 0,4 mm, a druga 0,2 mm. Oszlifował go, żeby miał idealnie 0,0 mm. Założyliśmy to ponownie i po 30 minutach powtórzyło się to samo. Drugim doświadczeniem było odłączenie przednich hamulców i problem zniknął, gdy samochód hamował tylko na tylnych kołach.
 

Bartosz Michał

New member
Przetłumaczone w sieci.




Jeśli koła zostały kupione w Australii (Goanna Tracks [ Australian Adventure Vehicles ] lub ATW ) to są one właściwe i pasują i powinny być wyposażone w odpowiednie nakrętki.
Z drugiej strony opony mogą mieć usterkę i powodować problemy. Ale mówiąc, że używałeś innych felg i opon, a problem nadal istnieje.
To prowadzi nas z powrotem do bębnów i piast. Po wymianie bębnów powinny być dobre. Teraz musisz śledzić piasty (sprawdź, czy nie są zaokrąglone lub nie wystają – dobrze, że powierzchnia, na której znajduje się bęben, jest równa po obróceniu).
Problemem mogą być same okładziny hamulcowe. Twarde miejsca w okładzinach sprawią, że będą się chwytać i zwalniać podczas hamowania. W złych przypadkach widać to jako błyszczące plamy na podszewkach.

Prosimy o informowanie nas o swoich postępach, ponieważ pomaga to wszystkim.
Dan.
[/ZACYTOWAĆ]
To, o czym piszesz, miałoby znaczenie podczas jazdy. Mój problem dotyczy tylko hamowania. Doświadczyliśmy nawet i kupiliśmy nowe bębny. Zakładamy samochód. Mechanik przejechał kilka kilometrów i zrobił kilka hamulców. Po 30 minutach problem powrócił. Po tym czasie ponownie zaczął pulsować podczas hamowania. Zdjęliśmy bębny, poszli do warsztatu, który je zmierzył i okazało się, że jedna ma pulsację 0,4 mm, a druga 0,2 mm. Oszlifował go, żeby miał idealnie 0,0 mm. Założyliśmy to ponownie i po 30 minutach powtórzyło się to samo. Drugim doświadczeniem było odłączenie przednich hamulców i problem zniknął, gdy samochód hamował tylko na tylnych kołach.
 

Bartosz Michał

New member
[CYTAT="yabanja, post: 2935415, członek: 93004"]
Miałem problem z pierwszym kompletem opon. Były to 37" BFG na wszystkie tereny. Jeden z nich był nieokrągły 3/4". Możesz podnieść ciężarówkę, zakręcić kołem i zobaczyć chybotanie. Potwierdził również, że koło było wówczas idealnie okrągłe. Sprzedałem te opony i przeszedłem do innej marki. Do ich równoważenia używam koralików balansujących. Działają świetnie.

Allan
[/ZACYTOWAĆ]
Zmieniłem całe koła na inne. Niestety to nadal nie rozwiązuje problemu. Nawet jeśli koła są proste. Sprawdzałem to. Problem jest tylko podczas hamowania.
 

Forum statistics

Threads
185,901
Messages
2,879,333
Members
225,497
Latest member
WonaWarrior
Top